Sugjerojmë:

Patate të mbushura me proshutë, speca dhe mocarela

6 patate të pjekura
Për mbushjen:
250g proshutë të thekur, të copëtuara dhe të skuqura
1 gotë krem djathi
1-2 speca
1 filxhan djathë cheddar të grirë
1/2 limon (lëng)
Kripë dhe piper për shije
Për servirje:

1.Para-ngrohni furrën në 200 ° c. Gjysmoni patatet e pjekura dhe pastroni mishin e tyre.
2.Ziejini lëkurat e patates me vaj ulliri, më pas vendosini në një fletë pjekje dhe i piqni për 10-15 minuta derisa të jenë të arta.
3.Në një tas kombinoni të gjithë përbërësit mbushës (rezervoni pak nga proshuta për servirje).
4.Mbushni lëkurat e patates me mbushjen e përgatitur, më pas shtoni proshutën e rezervuar dhe djathin e mocarelës.
5.Vendosni lëkurat e patates në një fletë pjekje, pastaj vendosini në furrë.
6.Piqni lëkurat e patates për 10 minuta derisa djathi të jetë shkrirë dhe mbushja të nxehet në të gjithë.
7.Hiqini nga furra dhe shërbejeni.

Lini një koment