Oriz i zier me limon, receta e thjeshtë dhe e shijshme që duhet të provoni sot

Veshtiresia
E lehte
Gati për:
5 minuta
Koha gatimit
20 minuta
Sugjerohet për:
6 persona
Kalori:
204
1 ½ gota oriz i bardhë me kokërr të gjatë
1 filxhan lëng pule
¾ filxhan ujë
2 lugë lëng limoni
1 lugë tul limoni
1/2 lugë pluhur hudhre
2 lugë gjalpë ose vaj
1 lugë kripë

1.Shpëlajeni orizin në një sitë të imët.

2.Shtoni përbërësit në një tenxhere të mesme dhe lërini të ziejnë mbuluar me kapak,për rreth 18 minuta sa orizi të ketë zier.

3.Hidheni në një enë dhe shërbejeni të ngrohtë.

Komento