Oriz i skuqur me miks perimesh, një shije e pakrahasueshme

50 gr oriz i gjatë
1 lugë vaj susam
125 gr lakër të bardhë
1/2 spec i kuq, në feta
5 lugë lëng perimesh
50 gr presh
40 gr misër
50 gr bambu,i prerë në copa
2 lugë çaji salcë ëmbël
2 gjethe qepë të njoma

1.Gatuani orizin sipas udhëzimet të paketimit.

2.Nxehni vajin në një tigan të madh.

3.Hidhni lakren dhe specat për 2-3 minuta, pastaj derdhni lëngun e perimeve dhe vazhdoni të gatuani për 5-6 minuta.

4.Shtoni preshin, misrin, bambu, salcën dhe gatuajeni për 2-3 minuta.

5.Shërbejini orizin dhe perimet në një pjatë, të zbukuruar me qepët e njoma.

Lini një koment