Shëndet

Nespullat dhe 7 benefitet e saj në organizmin tonë

Nespullat janë një ndër frutat e stinës dhe prandaj ato po pushtojnë pemët e mëdha duke u mbushur plot e përplot me këto fruta.

Shumë i kanë të preferuara dhe nuk bëjnë aspak keq.

Doni ta dini çfarë përfitimesh ju jep një nespull në organizmin tuaj?

Hidhini një sy listës më poshtë: 

Mbron zemrën 
E pasur me kalium, stabilizon rrahjet e zemrës dhe  presionin e gjakut

Përmirëson funksionimin e sistemit respirator 

Eliminon mukusin e tepërt dhe lufton infeksionet në rrugët e frymëmarrjes

Forcon sistemin imunitar 

I pasur me vitaminë C dhe vitaminë B6

Ndihmon tretjen dhe rënien në peshë 

I pasur me fibër pectin, krijon ndjesinë e ngopjes dhe përshpejton procesin e tretjes

Përmirëson memorien 

E pasur me antioksidantë, lufton krijimin e radikaleve të lira

Parandalon uljen e densitetit kockor 

I pasur në vitamina, vlera nutritive dhe komponentë imitues të hormoneve

Rrit nivelet e hemoglobinës në gjak

Nespullat janë të pasura në hekur. 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply