Sugjerojmë:

Muffins të shijshme me luleshtrydhe

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
35 minuta
Sugjerohet për:
Kalori:
¾ filxhan sheqer të bardhë
½ filxhan gjalpë, i zbutur
1 vezë
2 gota miell për të gjitha përdorimet
2 lugë çaji pluhur pjekjeje
½ lugë çaji kripë
½ filxhan qumësht
½ lugë çaji ekstrakt vanilje
1 ½ filxhan luleshtrydhe të prera
3 lugë çaji sheqer të bardhë
½ lugë çaji kanellë të bluar

Ngrohni furrën në 200 gradë C. Lyeni një tavë për muffins me 12 forma me yndyrë ose shtrojini me forma letre.

Rrihni 3/4 filxhan sheqer dhe gjalpin së bashku në një tas duke përdorur një mikser elektrik derisa të bëhen krem. Shtoni vezën dhe përziejini mirë.

Sitni miellin, pluhurin për pjekje dhe kripën së bashku në një tas të vogël. Shtoni përzierjen e miellit dhe qumështit në përzierjen e gjalpit derisa të bashkohet. Përzieni ekstraktin e vaniljes. Shtoni me kujdes luleshtrydhet.

Hidhni brumin me lugë në format e përgatitura për muffins. Kombinoni 3 lugë çaji sheqer dhe kanellë në një tas të vogël dhe spërkatini sipër.

Piqni në furrën e nxehur më parë derisa një kruajtëse dhëmbësh e futur në qendër të dalë e pastër, 20 deri në 25 minuta.

Komento