Sugjerojmë:

Mirupafshim akne, mirë se erdhe fytyrë e pastër!

Vaji i kokosit ka veti antibakteriale dhe antimykotike, prandaj është një zgjedhje ideale  nëse doni të luftoni aknet. Për të balancuar pH e lëkurës i shtoni pak tërshërë dhe do të përgatisni kështu një pastrues fantastik për fytyrën.

Ju nevojitet:

  • 3 lugë gjelle tërshërë
  • ¼ gotë me ujë të ngrohtë
  • 1 lugë gjelle vaj kokosi

coconut ingredients for face masks for acne

Përgatitja:

  • Në një tas bashkoni ujin dhe tërshërën. I përzieni derisa të krijoni një pastë.
  • Shtoni vajin e kokosit dhe vazhdoni t’i përzieni mirë.
  • Lani fytyrën dhe zonën e qafës me ujë të ngrohtë për të pastruar faqet dhe hapur poret.
  • Aplikoni maskën që përgatitët dhe e lini të veprojë për 15 minuta.
  • Pasi të kenë kaluar 15 minutat masazhoni fytyrën për 2 minuta. Kjo do ju ndihmojë të hiqni qafe qelizat e vdekura dhe pastron poret.
  • Së fundmi lajeni fytyrën me ujë të bollshëm dhe e fshini butësisht me një peshqir të pastër.

Mirupafshim akne, mirë se erdhe fytyrë e pastër!/neps.al 

Lini një koment