Makarona me salcë specash të kuq dhe djathë

2 lugë vaj ulliri
1 qepë të vogël
2 - 3 karafil hudhër
1 kavanoz me speca të kuq, të konservuar
1/2 filxhan supë pule
1 filxhan djathë i shkrirë
1 pako makarona
2 lugë gjethe majdanoz
Kripë, Piper i zi

1.Nxehni vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare.

2.Shtoni qepë dhe hudhër dhe lërini të skuqen për 10 minuta.

3.Shtoni specat dhe lërini deri sa të thahen.

4.Hiqini nga nxehtësia dhe lerini të ftohen pak.

5.Hidheni përzierjen në një procesor ushqimi dhe lereni deri sa të formohet një masë.

6.Gatuani makaronat sipas udhëzimeve të paketimit dhe kullojini duke rezervuar 1/2 filxhan ujë.

7.Hidhini makaronat në salcë, duke shtuar ujin e rezervuar nëse është e nevojshme.

8.Përzijini mirë që salca të dhe makaronat të bëhen një dhe marinojini me kripë dhe piper, për shije.

9.Sherbejini me majdanoz dhe djathë.

Lini një koment