Kuzhinë italiane/ PËRRETH BOTES

Makarona guaskë me brokoli dhe salsiçe

Makarona guaskë me brokoli dhe salsiçe

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Koha e përgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit: 27 minuta

Makaronat me brokoli dhe salsiçe janë një pjatë e parë e shijshme dhe kjo pjatë është një format ideal për të nxjerrë në pah formën e tyre. Le të shohim si përgatiten:

Ingredientët

 • 320 gr makarona guaskë
 • 300 gr salsiçe
 • 300 gr brokoli
 • 40 gr verë e bardhë
 • 1 thelpi hudhër
 • 2 degëza trumëz
 • 1 degëz rozmarinë
 • vaj ulliri ekstra i virgjër
 • kripë
 • piper i zi

Udhëzimet

1

Vendosni një tenxhere me ujë e kripë në zjarr. Pastroni brokolin dhe ndajeni në copa, më pas shtojeni në tenxheren me ujë që zien dhe vërini kapakun. Ziejini për 6-7 minuta.

2

Prisni imët trumzën dhe rozmarinën dhe lërini mënjanë. Hiquni lëkurën salsiçeve dhe shtypini me një pirun. Nxehni vajin në një tigan dhe skuqni hudhrën, më pas shtoni salsiçet, erëzat aromatike dhe shuajini me verë të bardhë.

3

Kulloni brokolin, por mos e derdhni ujin, sepse në të do të zieni makaronat. Më pas shtojini copat e brokolit tek salsiçja e skuqur dhe eliminoni hudhrën.

4

Kur uji i brokolit të ketë marrë përsëri, shtoni makaronat. Kur të kenë zier, kullojini dhe shtojani masës me salsiçe dhe brokoli. Nëse doni të jetë më kremoze, shtojini një lugë nga zierja e pastave. Lërini në tigan edhe për pak minuta dhe pastaj shërbejini.

You Might Also Like

36 Comments

 • Reply
  auqaniu
  11/04/2020 at 7:07 am

  A enumerated tricuspid college in La Program Cialis for order level in spite of importantly-impotence is a exclusion have suspicions about

 • Reply
  cialis coupon walgreens
  15/04/2020 at 3:01 am

  Sqaqpz etemml when does cialis go generic cialis coupon walmart

 • Reply
  buy cialis
  18/04/2020 at 4:11 am

  Gibwps mmopwn when will cialis go generic cheap cialis online

 • Reply
  cialis canadian pharmacy
  21/04/2020 at 10:12 am

  Niwdrn yolwat Cialis without prescription cialis pills

 • Reply
  Canadian viagra 50mg
  02/05/2020 at 6:34 pm

  Mfpbul xpkloq sildenafil online Order viagra us

 • Reply
  Samples of viagra
  03/05/2020 at 5:18 pm

  Xeyuez dwawwx purchase generic viagra online Overnight delivery viagra

 • Reply
  Best viagra alternative
  05/05/2020 at 3:19 am

  Tcmalp oqzrof viagra price Viagra mail order

 • Reply
  Viagra overnight
  06/05/2020 at 7:54 pm

  Lksgna ersbxp Generic viagra us Buy viagra

 • Reply
  Buy branded viagra
  07/05/2020 at 12:24 pm

  Mjmkkf qlciet Sample viagra Real viagra online

 • Reply
  Pfizer viagra 50mg
  08/05/2020 at 11:57 am

  Rvxkcd kvceep Viagra next day Canada viagra generic

 • Reply
  Buy viagra with discount
  09/05/2020 at 5:23 am

  Mpnetq yxlifv Buy pfizer viagra online Buy viagra with discount

 • Reply
  Order viagra
  12/05/2020 at 9:39 pm

  Mxhqko dkzajy viagra online Brand viagra over the net

 • Reply
  Estherdax
  13/05/2020 at 6:52 am

  Ltnmlx hgnzvi sildenafil 20 mg Cost of viagra

 • Reply
  Estherdax
  14/05/2020 at 6:42 am

  Dylkdk epdfpb Overnight delivery viagra Canada meds viagra

 • Reply
  pills erectile dysfunction
  22/05/2020 at 9:59 am

  Jtzkgx uqaioq best otc ed pills ed drugs

 • Reply
  best cbd oil companies
  23/05/2020 at 9:46 am

  Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say wonderful blog!|

 • Reply
  cheap erectile dysfunction pill
  24/05/2020 at 4:10 am

  Ywjuiu pwugeu ed pills online buy ed pills

 • Reply
  best erectile dysfunction pills
  26/05/2020 at 12:49 am

  Qrzbss mtfxpq ed pills that work erectile dysfunction medicines

 • Reply
  pills for erection
  28/05/2020 at 1:09 am

  Bpdyxs huepon best otc ed pills ed pills otc

 • Reply
  best otc ed pills
  30/05/2020 at 1:12 am

  Xvvqsz eppgut printable cialis coupon medicine for impotence

 • Reply
  Estherdax
  01/06/2020 at 4:24 am

  Ixrlwd cmouwl generic viagra online Samples of viagra

 • Reply
  Extender Sleeve
  09/06/2020 at 10:34 am

  really helpful

 • Reply
  free casino
  09/06/2020 at 4:29 pm

  really helpful

 • Reply
  Dildo Vibrator India
  10/06/2020 at 6:49 am

  thanks

 • Reply
  Estherdax
  10/06/2020 at 6:57 pm

  Gvrtto fhymbd online canadian pharmacy online pharmacy

 • Reply
  토토사이트
  11/06/2020 at 12:19 am

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge on the topic of unpredicted feelings.|

 • Reply
  evaluate a company
  11/06/2020 at 3:20 am

  Amazing Article

 • Reply
  Dildo Vibrator India
  11/06/2020 at 10:24 am

  nice work

 • Reply
  메이저토토사이트
  11/06/2020 at 1:48 pm

  love this blog

 • Reply
  office cleaning
  11/06/2020 at 1:56 pm

  I need to to thank you for this good read!! I certainly loved every little bit of it. I’ve got you book marked to look at new stuff you post…|

 • Reply
  Estherdax
  11/06/2020 at 3:03 pm

  Zynwzz rajtvg rx pharmacy canadian pharmacy

 • Reply
  먹튀검증
  11/06/2020 at 7:13 pm

  love this blog

 • Reply
  슈어맨
  12/06/2020 at 6:16 am

  What’s up every one, here every person is sharing these know-how, so it’s pleasant to read this web site, and I used to go to see this web site all the time.|

 • Reply
  Estherdax
  12/06/2020 at 10:53 am

  Tmhqcz qcxqqn canadian pharmacy review rx pharmacy

 • Reply
  토토사이트
  12/06/2020 at 5:06 pm

  Great blog here! Also your web site loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol|

 • Reply
  check here
  12/06/2020 at 7:21 pm

  Thank you for any other excellent article. The place else could anyone get that type of information in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I am on the look for such info.|

 • Leave a Reply