Lulelakër Mac&Cheese: Fëmijët do ta adhurojnë

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
20 minuta
Sugjerohet për:
6 persona
Kalori:
317
1 lulelakër e vogël e ndarë në 4-5 copa
450 gr makarona në formë ylli
2/3 gotë qumësht i vakët
1 gotë djathë cheddar i grirë
2 lugë gjelle gjalpë
¼ lugë ҫaji kripë
1 majë luge hudhër pluhur

Mbushni një tenxhere me ujë dhe vëreni të ziejë. Shtoni lulelakrën dhe lëreni të ziejë derisa të zbutet për 8-10 minuta.

Kur të jetë zbutur, hiqeni nga tenxherja dhe vendoseni në blender së bashku me qumështin, djathin, gjalpin, kripën dhe hudhrën pluhur. Procesojeni derisa të bëhet një masë e vetme.

Në ujin e lulelakrës, vendosni makaronat për të zier. Kur të jenë gati, kullojini ujin dhe rikthejini në tenxhere.

Shtoni masën e përgatitur me djathë e lulelakër dhe trazojeni mirë. Shërbejeni të ngrohtë.

Komento