Sugjerojmë:

Levrek me fruta deti

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
45 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
2 lugë gjelle vaj ulliri
1 finok, i përgjysmuar dhe i prerë në feta, gjethet e mbajtura veçmas për zbukurim
2 thelpinj hudhre, te prera ne feta
½ spec djegës i kuq, i grirë
250 gr kallamar të pastruar, të prerë në rrathë
tufë borziloku, gjethet dhe kërcelli të ndara, kërcejtë të lidhur së bashku, gjethet të prera
400 gr domate të grira të konservuara
150 ml verë të bardhë
2 gota të mëdha midhje
8 karkaleca të mëdhenj të plotë
4 fileto levreku (rreth 140g secila)

Ngrohni vajin në një tenxhere të madhe me kapak, më pas shtoni finokun, hudhrën dhe specin djegës. Skuqini derisa të zbuten, më pas shtoni kallamarët, kërcejtë e borzilokut, domatet dhe verën.

Ziejini në zjarr të ngadaltë për 35 minuta derisa kallamari të zbutet dhe salca të jetë trashur pak, më pas e rregulloni me kripë.

Shpërndani midhjet dhe karkalecat mbi salcë, vendosni sipër filetot e levrekut, mbulojeni, ngrini zjarrin dhe ziejini fort për 5 minuta. Shërbejeni të shpërndara me gjethet e borzilokut dhe me gjethet e finokut, me bukë kore.

Komento