Krokante jashtë, të buta në brendësi. Ja receta e qofteve me mish pule dhe salçiçe

4 lugë miell 00
4 lugë miell misri
100 gr parmigiano
250 gr gjoks pule
150 gr salçiçe derri
3 vezë
3 feta bukë
1 gotë qumësht
50 gr ullinj
Pak majdanoz
Piper, Kripë
Vaj ulliri

1.Lani majdanozin, hiqini bishtat dhe pritni gjethet imët.

2.Vendosni fetat e bukës në gotën me qumësht dhe pasi ta kenë thithur atë, shtrydhini dhe përziejini me mishin e grirë të pulës, mishin e salsiçeve të cilave u keni hequr cipën e i keni shtypur me pirun.

3.Shtoni një vezë, 100 gr parmigiano, ullinjtë e grirë imët, kripën, piperin e majdanozin. Rrihni vezët e mbetura.

4.Merrni një lugë sa masa e qofteve dhe me duar jepini formën e topit në madhësinë e një arre.

5.Kështu veproni me gjithë brumin. Kalojini qoftet në miellin e bardhë e më pas në miellin e misrit.

6.Skuqini në vaj të bollshëm derisa të marrin ngjyrë të artë dhe shërbejini të nxehta.

Lini një koment