Gjoks pule në salcë me gjalpë dhe rozmarinë

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
25 minuta
Sugjerohet për:
Kalori:
4 persona
4 gjysma gjoksi pule pa lëkurë pa kocka
4 lugë gjalpë, të ndara
1/2 filxhan verë të bardhë ose lëng pule
1/2 filxhan krem pana
1 lugë rozmarinë e freskët e grirë

Në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare, gatuajeni pulën në 1 lugë gjelle gjalpë, 4-5 minuta nga secila anë. Hiqeni dhe mbajeni të ngrohtë.

  Shtoni verën në tigan; gatuajeni mbi nxehtësi mesatare-të ulët, duke e trazuar për të liruar copat e skuqura nga tigani.

Shtoni kremin dhe lëreni të ziejë. Uleni e nxehtësinë; gatuajeni dhe përzieni derisa të trashet pak. Përzieni rozmarinë dhe 3 lugë gjelle gjalpë të mbetur. Shërbejeni salcën me pulë.

Komento