Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: mjalte

Brusketa me djathë dhie, dardhë dhe arra

    Ngrohni një tigan grilë. Pritini dardhat në të katërtat ose të tetat, i lyeni me vaj dhe i rregulloni me kripë. Gatuajini për disa minuta derisa të vijëzohen nga të gjitha anët, më pas spërkatini me mjaltë.    ...

Antipastë me fiq, mjaltë dhe bajame

Pritini fiqtë në gjysmë. Hidhni sipër kosin, më pas spërkateni me mjaltë. Spërkateni me kanellë dhe disa bajame të thekura të grira. Ruaj Recetën

Kofsha pule të marinuara në uthull balsamike dhe mjaltë...

Ngroheni furrën në220°. Në një tas të madh, bëni bashkë uthullëm balsamike, mjaltin, mustardën dhe hudhrat dhe i rregullojmë me kripë dhe piper. Rrihni derisa të formohet një masë. Shtoni kofshët e pulës dhe përziejini derisa të mbulohen plotësisht....

Mjaft e dëmtuat fytyrën! Si të bëni një larës...

Përkujdesi ndaj fytyrës duhet të jetë pjesë e rutinës suaj të përditshme. Vetëm kështu e ndihmoni lëkurën të jetë plot jetë dhe e shëndetshme. Nuk ka rëndësi tipi i lëkurës, ti duhet të gjesh atë që të përshtatet më...

7 mrekullitë që i ndodhin trupit tuaj nëse konsumoni...

Shumica prej nesh e dinë se mjalti mund të përdoret për të luftuar gripin dhe për t’i dhënë shkëlqim lëkurës sonë, por a e dinit se shkencëtarët e quajnë atë një super- ushqim për shkak të vlerave të pafundme...

Djathë furre me fiq të thatë, arra e mjaltë...

Për një antipastë të thjeshtë dhe një aperitiv të shpejtë, djathi Brie i pjekur në furrë me arra, fiq të thatë, boronica të kuqe e mjaltë është receta e duhur. Mjalti me djathin është një kombinim klasik dhe shumë...

Si të zbardhni lëkurën e fytyrës me ndihmën e...

Tani që dielli është gjithnjë e më i fortë me rrezet e tij, duhet të tregojmë kujdes më lëkurën, sidomos kur bëhet fjalë për fytyrën tonë. Rekomandohet që çdo ditë para se të dilni nga shtëpia dhe jo vetëm...

Ju ka thënë njëri se qumështi dhe mjalti bëjnë...

Qumështi dhe mjalti janë  eliksir të vërtetë për të gjitha problemet e lëkurës. Të përzieni mjaltin me qumësht është mbase mënyra më e mirë për një lëkurë gjithë shkëlqim. Për të marrë maksimumin e përfitimeve përdorni së bashku qumësht...

Karrota të pjekura me uthull molle dhe mjaltë

1.Nxehni furrën në 200 gradë. 2.Vendosni karotat në një fletë pjekje mbi tavë dhe hidhuni vaj ulliri, kripë dhe piper. 3.Futini karrotat në pjekje në furrën e parangrohur 20 minuta, pastaj hiqeni nga furra. 4.Në një tas të vogël...