Sugjerojmë:

Ëmbëlsira e shëndetshme: Brownie pa pjekje

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
10 minuta
Sugjerohet për:
Kalori:
2½ gota hurma arabie
1 1/2 filxhan arra
6 lugë kakao
1 1/2 lugë ekstrakt të pastër vanilje
2 lugë ujë
1/4 + 1/8 lugë kripë
1/4 filxhan kakao
¼ filxhan shurup panje të pastër ose mjaltë

Kombinoni hurmat, arrat, 6 lugë kakao, 1 1/2 lugë vanilje, ujin dhe kripën në një procesor ushqimi.

Përpunoni derisa të jetë plotësisht i njëtrajtshëm. Përzierja  mund të duket e thatë në fillim, por mos shtoni ujë shtesë. Lyeni pak me yndyrë një tavë pjekjeje katrore.

Transferoni brumin në tavë dhe shtypeni fort derisa brumi të shpërndahet në mënyrë të barabartë në tavë.

Në një tas të mesëm, kombinoni  pjesën e mbetur të kakaos dhe vaniljes me shurupin e panjës/mjaltin dhe vajin.

Përziejini derisa të formohet një pastë (ky është kremi). Përhapeni në mënyrë të barabartë mbi brumë në tavën e pjekjes. Lërini broënies në frigorifer për të paktën 2 orë.

Mbetjet mund të qëndrojnë të mbuluara në temperaturën e dhomës për një ditë, ose deri në 2 javë në frigorifer.

Komento