Sugjerojmë:

Donuts të shpejta dhe me shije fantastike!

Llak pjekje
2 gota miell
1 1/2 gota sheqer
2 lugë çaji pluhur pjekje
1 lugë çaji kanellë të bluar
1/2 lugë çaji arrëmyshk i bluar
1/2 lugë çaji kripë
1 vezë e madhe, e rrahur lehtë
1 1/4 gota qumësht
2 lugë gjalpë të pakripur, të shkrirë
2 lugë çaji ekstrakt të pastër vanilje
Për pjesën e sipërme:
8 lugë gjelle gjalpë pa kripë
1/2 filxhan sheqer
1/2 lugë çaji kanellë të bluar

1.Ngroheni furrën në 180 gradë dhe spërkatni mirë me llak pjekje 2 tavat për donuts.

2.Në një enë të madhe, hidhni miellin, sheqerin, pluhurin pjekës, kanellën, arrëmyshkun dhe kripën.

3.Në një tas të vogël, tundni së bashku vezën, qumështin, gjalpin e shkrirë dhe vaniljen.

4.Hidhni përzierjen e lagur në përbërësit e thatë derisa të kombinohen.

5.Hidheni brumin në tavat e pjekjes, duke e mbushur secilën.

6.Piqini për 17 minuta, derisa një kruajtëse dhëmbësh të dalë e pastër.

7.Lëreni të ftohet për 5 minuta, pastaj hiqini donuts nga tava.

8.Për pjesën e sipërme, shkrini 8 lugë gjalpë në një tigan dhe  kombinoni sheqerin dhe kanellën në një tas të vogël.

9.Zhysni çdo donut në fillim në gjalpë dhe pastaj në sheqer kanelle, ose në njërën anë ose në të dy anët.

Lini një koment