Sugjerojmë:

Çfarë nepsi! Gatuajmë së bashku ushqimin e preferuar të Vesa Lumës #PjataVIP

Veshtiresia
e lehtë
Koha gatimit
35 min
Sugjerohet për:
2-3 persona
Kalori:
300 gr kërpudha
1 tartuf në lëngun e tij
300 gr oriz
50 gr gjalpë
1 kokërr qepë
60 gr djathë parmixhano
majdanoz dhe kripë

Këngëtarja shumë e dashur për publikun shqiptar, Vesa Luma, u tregua tepër e mirë kur e kontaktuam për ta pyetur për ushqimin e saj të preferuar, që do t’i bashkohet rubrikës tonë #PjataVIP.

Pasi na përgëzoi për idenë e bukur, ajo na tregoi ushqimet e saj të preferuara, ndërsa ne sot vendosëm t’ju tregojmë recetën e Rizotos me kërpudha dhe tartuf.

Le t’ia nisim:

Pastroni kërpudhat dhe copëtojini. Copëtoni gjithashtu edhe tartufin.

Mbivendosni qepën në 25 gr gjalpë. Shtoni kërpudhat dhe lëreni për 2 minuta.

Shtoni orizin, kripën dhe përziejini për 2 minuta. Hidhni lëngun e tartufit përzieni derisa orizi të thithë lëngun. Kryeni këtë operacion derisa orizi të gatuhet.

Jashtë zjarrit shtoni djathin, tartufin dhe gjalpin e mbetur dhe përziejeni. Shtoni majdanoz të copëtuar dhe shërbejeni.

Ps: Vesa Luma ju sugjeron që këtë pjatë ta shoqëroni me verë të kuqe Cabernet Sauvignon! Mos harroni ta falënderoni pasi ta gatuani vetë recetën dhe na dërgoni me foto në inbox pjatat tuaja!

Ju bëftë mirë!

Komento