Sugjerojmë:

Çekuilibrojnë hormonet dhe shkaktojnë akne. Ja ushqimet që duhet të shmangni

Çrregullimet hormonale janë rezultat i çrregullimeve të sistemit endokrin gjë e cila manifestohet me problemet e lëkurës. Nëse vuani nga puçra hormonale, nuk jeni vetëm.

Në vend të shpenzimeve marramendëse, provoni të eliminoni nga dieta ushqimet dhe përbërësit e mëposhtëm. Këto të fundit ç’ekuilibrojnë hormonet tuaja dhe shkaktojnë inflamacion.

1. Bulmeti
Shumë produkte të qumështit përmbajnë hormone sintetike që kontribuojnë në prodhimin e hormoneve të tepërta në trup.

2. Soja
Soja përmban ‘phytoestrogens’ që mund të çekulibroje hormonet.

3. Gluten
Gluteni shkakton inflamacion në zorrë dhe mund të prishë nivelin e hormoneve.

4. Vaj luledielli
Ky vaj gatimi e të tjerë  përmbajnë më shumë acide yndyrore omega-6 sesa acide omega-3 yndyrore. Një superbollëk i omega-6 në trup mund të shkaktojë inflamacion të lëkurës gjatë periudhave të pikut të estrogjenit.

5. Kafeina dhe çaji
Mund të largojnë nga trupi mineralet thelbësore të organzimit si vitamina B, magnez dhe zinkut.

Lini një koment