Bukë Pashke e mbushur me krem

Jeni gati për një version akoma më të shijshëm të bukës së Pashkës? Provojeni të mbushur me krem në recetën që do të lexoni më poshtë:

 • 1 bukë Pashke (recetën e gjeni këtu)
 • 1 shkop vanilje
 • 60 gr miell
 • 0.5 l qumësht
 • 125 gr sheqer
 • 2.5 dl pana për ëmbëlsira
 • 6 të verdha veze

Përgatitja:

 1. Ngrohni qumështin me shkopin e vaniljes të prerë së gjati, më pas kullojeni.
 2. Rrihni të verdhat e vezëve me sheqerin, shtoni miellin pak nga pak, duke e alternuar çdo lugë miell me një garuzhde qumësht të ngrohur.
 3. Vëreni në zjarr kremin derisa të trashet dhe më pas shtoni panën.
 4. Ndalini përgjysmë bukën e Pashkës, mbusheni me kremin e përgatitur, mbylleni dhe shërbjeni.

Lini një koment