Ëmbëlsira/ RECETA

Biskota cantucci me lajthi. Receta për t’i përgatitur në shtëpi

Të shkëlqyera për në mëngjes, por edhe si një ëmbëlsirë në fund të një darke të shijshme apo për t’u shoqëruar me Vin Santo. Biskotat cantucci me lajthi janë një ëmbëlsirë e thjeshtë për t’u përgatitur në shtëpi, thjesht dhe me veti që përmirësojnë tretjen.

Përbërësit për 40 biskota:

 • 250 gr miell 00
 • 200 gr sheqer kane
 • 150 gr lajthi
 • 2 vezë
 • Disa lugë qumësht
 • 1 lugë kafeje maja pluhur për ëmbëlsirat

 

Përgatitja:

 1. Në një tas shtoni sheqerin dhe vezët dhe përziejini mirë me rrahëse vezësh. Sitni miellin me majanë dhe shtojeni tek përbërja me vezët dhe sheqerin.
 2. Piqni lajthitë në një tigan, lërini të vaken dhe shtojini tek përbërja. Nëse përbërja rezulton shumë e fortë, zbuteni me disa pika qumësht: brumi duhet të jetë i butë pasi të jetë punuar me dorë.
 3. Ndajeni brumin në dy shirita me trashësi 1 cm, vendosini në një tepsi dhe piqini në 180 gradë Celsius për 20 minuta.
 4. Më pas hiqini nga furra dhe pritini me thikë diagonalisht. Futini në furrë edhe për 3 minuta, më pas kthejini nga ana tjetër edhe piqini edhe për 3 minuta të tjera.

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  Rex Mcnear
  04/07/2019 at 7:32 pm

  There are some interesting cut-off dates on this article but I don’t know if I see all of them middle to heart. There’s some validity however I will take maintain opinion till I look into it further. Good article , thanks and we wish extra! Added to FeedBurner as effectively

 • Leave a Reply