Anila Kalleshi: Uthull molle dhe qepë për njollat kafe në fytyrë

Njollat kafe në fytyrë janë një stres i vërtetë. Ato shfaqen për shkak të shpërndarjes në mënyrë të pabarabartë të melaninës në dërmën e lëkurës, nën veprimin e rrezatimit ultravjollcë.

Maska me uthull molle dhe lëng qepe
Për shkak të përmbajtjes së lartë të aciditetit, uthulla dhe qepa japin rezultat të dukshëm në zbehjen e njollave të errëta në fytyrë. Acidet që kanë në përmbajtje këta dy përbërës, veprojnë për të ndaluar oksidimin e lëkurës, që çon në krijimin e njollave kafe, por në të njëjtën kohë edhe shpërndan melaninën në mënyrë të barabartë, duke bërë që njollat e diellit të zhduken shpejt.

Çfarë ju nevojitet:

  • 1 lugë gjelle uthull
  • 1 lugë gjelle lëng qepe

Përdorimi:

  • I përzieni të dyja dhe aplikojeni maskën në fytyrë.
  • E lini të veprojë për 30 minuta (jo më shumë sepse mund të thajë lëkurën).
  • Në fund e shpëlani me ujë të bollshëm.

Marrë nga nutricionistja Anila Kalleshi 
Përshtati: Neps.al 

Lini një koment