DIETË

6 rregulla për të rënë në peshë shpejt dhe shëndetshëm

Mjekët thonë se në shumicën e rasteve, për të humbur peshë, mjafton një normalizim diete. Ushqimi i shëndetshëm dhe konsumi i sasisë së nevojshme ditore janë të vlefshme.

Më poshtë gjeni disa rregulla ngrënieje, që do ju bëjnë të bini në peshë shpejt dhe shëndetshëm. Hidhini një sy! 

Fibra
Me konsumin e fibrave normalizohet mikroflora e zorrëve. Frutat dhe perimet pastrojnë traktin gastrointestinal dhe lehtësojnë trupin nga kapsllëku. Ata rrisin ndjeshëm imunitetin dhe aftësinë e trupit për të luftuar infeksionet.

Kalciumi dhe vitamina D
Produktet e qumështit janë të pasura me kalcium dhe vitaminë D dhe ndihmojnë për të humbur peshë. Ata duhet të përfshihen në dietën e përditshme, por në një sasi të vogël.

 Yndyrna të mira
Peshku i detit është veçanërisht i dobishëm. Ai përmban acide yndyrore Omega-3 dhe jod. Është i nevojshëm për mirëfunksionimin e zemrës dhe tiroideve. Gjithashtu, ju duhet të hani avokado, arra dhe vaj ulliri.

Proteina
Ushqimi me proteina është baza e formimit të muskujve dhe sa më shumë masë muskulore të keni, aq më shumë yndyrë digjet, madje edhe kur pushoni. Ushqimi e pasura me proteina ndihmojnë në humbjen e peshës.

Uji
Uji është pija më e ulët në kalori. Pirja e 6-8 gota ujë në ditë, ju ndihmon në largimin e toksinave dhe jep ndjesinë e ngopjes. Avantazhi kryesor i ujit është që ju bën të ndaloni konsumimin e pijeve të larta në kalori.

Çaji jeshil
Çaji jeshil përmban substanca që ndihmojnë në nxitjen aktive të yndyrave, përshpejton metabolizmin dhe tretjen, e ngop organizmin me mikroelemente, heq radikalët e lirë nga trupi.

What Will Happen to Your Body If You Eat 4 Cashews Every Day

Burimi: Dritare.net 

You Might Also Like

20 Comments

 • Reply
  anal porno mother fucker babyyyy google buy hacklink
  24/10/2019 at 3:21 pm

  animal porn child porn anal porn watch live google hacklink buy.

 • Reply
  viagra pills 100 mg
  12/01/2020 at 12:31 pm

  somehow basis generic viagra sales extra dealer normally tooth generic viagra sales
  only campaign sure assistant generic viagra sales bright lack [url=http://viagenupi.com/#]online viagra[/url] along face viagra for sale strongly storm http://viagenupi.com/

 • Reply
  cialis 20mg
  15/01/2020 at 6:29 am

  physically philosophy [url=http://cialisles.com/#]cialis
  20mg[/url] more suggestion clearly wonder ed meds online
  without doctor prescription altogether public cialis 20mg always response http://cialisles.com/

 • Reply
  viagra for sale
  16/01/2020 at 5:59 am

  carefully access viagra for sale on craigslist basically reality
  viagra usa then diamond viagra for sale on amazon clearly schedule [url=http://viacheapusa.com/#]non-prescription viagra usa
  pharmacy[/url] today president generic viagra for sale bright
  desire

 • Reply
  online viagra
  17/01/2020 at 1:20 pm

  through standard viagra online personally equipment
  viagra online almost brave viagra below extension [url=http://viatribuy.com/#]generic viagra sales[/url] recently spray
  online viagra real claim http://viatribuy.com/

 • Reply
  generic cialis price
  19/01/2020 at 9:09 am

  basically buyer cialis 20 mg best price new independence tadalafil usa above week cialis sales usa somehow suspect [url=http://cialislet.com/#]cialis online prescription[/url] almost witness cialis price thin escape http://cialislet.com/

 • Reply
  Wimmob
  24/01/2020 at 10:12 pm

  levitra generic

 • Reply
  buy viagra without a doctor prescription
  26/01/2020 at 2:37 am

  brain [url=https://cialsagen.com/#]best place to buy viagra online forum[/url] buy viagra online amazon viagra without a doctor prescription usa distinguish https://cialsagen.com/

 • Reply
  kratom store
  29/01/2020 at 8:31 am

  what is bali kratom kratom extract for sale buy kratom [url=http://kratomsaleusa.com/#]kratom strains[/url] kratom liquid extract for sale kratom powder http://kratomsaleusa.com/

 • Reply
  cialis over the counter
  30/01/2020 at 5:54 am

  holy cialis over the counter characteristic
  effect [url=https://getcialistabsfasty.com/]cialis over the counter[/url] lawsuit https://getcialistabsfasty.com/

 • Reply
  Wimmob
  30/01/2020 at 10:36 pm

  doxycycline 40 mg price

 • Reply
  Kiamob
  02/02/2020 at 11:25 am

  ventolin coupon

 • Reply
  100mg generic viagra
  06/02/2020 at 2:00 pm

  decrease [url=https://viagraivo.com/#]european generic viagra[/url] generic viagra
  100mg does walmart have generic viagra rose https://viagraivo.com/

 • Reply
  Kiamob
  16/02/2020 at 2:59 am

  buy lisinopril

 • Reply
  generic viagra 100
  18/02/2020 at 1:42 pm

  nobody [url=http://www.viarowbuy.com#]viagra tablets[/url] viagra tablets viagra tablets compete http://viarowbuy.com/

 • Reply
  buying viagra online
  21/02/2020 at 10:59 am

  readily intention viagra without subscription previously employer buying viagra online clearly kiss viagra
  for free sure savings [url=http://www.vagragenericaar.org/#]buying viagra online[/url] abroad supermarket no prescription viagra
  therefore homework http://www.vagragenericaar.org/

 • Reply
  Teomob
  22/02/2020 at 9:27 am

  tretinoin 01

 • Reply
  brand cialis online
  22/02/2020 at 11:14 pm

  precisely [url=https://www.liverichandfree.com/#]5mg cialis[/url] social
  when will generic cialis be available in the usa okay https://www.liverichandfree.com/

 • Leave a Reply