5 ushqimet më të mira që ju ndihmojnë në luftën kundër kileve të tepërta

Ushqimi i shëndetshëm është më shumë sesa thjesht të mos hash ushqim Fast-Food. Ushqim i shëndetshëm do të thotë të hash ushqimet e duhura  që janë ushqyese për ne dhe nxisin metabolizmin tonë, duke shpejtuar kështu procesin e humbjes së peshës!

Mustarda

Shumë njerëz nuk e dinë këtë, por mustarda është në fakt një nga ushqimet më të shëndetshme. Nuk ka sheqer të shtuar në të dhe është e pasur me antioksidantë. Dhe shafrani i Indisë, që është një përbërës në mustardë, është një agjent i fuqishëm kundër kancerit dhe Alzheimerit.

Por le të flasim për rolin e mustardës në humbje peshe. Sipas Universitetit Penn State, ushqimet me erëza rritin metabolizmin tuaj për 30 minuta pas konsumit. Në mënyrë specifike, mustarda mund ta bëjë këtë dhe ju mund ta gjeni shumë lirë kudo.

Vezët

Ngrënia e vezëve për mëngjes është shumë e mirë për ne për disa arsye. Ato janë të pasura me antioksidantë, vitaminë D dhe kolinë, të cilat rrisin metabolizmin. Ato janë gjithashtu të pasura me proteina dhe sipas studimeve, një mëngjes i pasur me proteina rrit ndjenjën e plotësisë së një personi. Për më tepër, një studim i vitit 2014 zbuloi se marrja e proteinave rrit metabolizmin tonë me 13-30%.

Avokado

Avokado është super-frut që të gjithë e duan dhe me të drejtë. Është e pasur me fibra dhe yndyrna që ju bëjnë të ndiheni të plotësuar. Por këtu vjen pjesa e mirë! Një studim në Penn State zbuloi se njerëzit që hanin avokado në baza ditore për 4 javë, ulën yndyrën e tyre të barkut me 1.6%. Jo vetëm kjo, por të ngrënit avokado nxit metabolizmin tuaj dhe jep një nxitje natyrale të energjisë.

Kanella

Sipas studimeve, kanella aktivizon dhe ndihmon për të djegur kalori, si dhe zvogëlon akumulimin e yndyrës në bark. Një tjetër gjë që e bën kanellën të rëndësishme është se ajo është e ëmbël natyralisht, që do të thotë që ne nuk kemi nevojë të shtojmë sheqer në gjellën tonë.

Dardhat

Dardhat janë një tjetër frut që janë të mahnitshme për humbje peshe. Ato janë të pasura me fibra, të cilat na ndihmojnë të ndihemi të plotësuar për një periudhë më të gjatë kohore. Gjithashtu fruktoza e lartë dhe glukoza, sigurojnë një nxitje natyrale të energjisë.

Dhe çfarë është edhe më mirë është se ndryshe nga shumë fruta të tjera, dardhat ngadalësojnë absorbimin e karbohidrateve në gjakun tonë./neps.al

Lini një koment