11 aleatët tuaj të bukurisë që i gjeni në kuzhinë!

A mund t’i përdorim të gjithë përbërësit apo bimët në shtëpi si një maskë për fytyrën?

Më poshtë Neps ju shpejgon shkurtimisht se për çfarë shërben secili prej tyre, kryesisht ato më të zakonshmet:

Aloe Vera (bimë ose lëng) është një agjent anti-inflamator që është plot me antioksidantë.

Image result for aloe vera

 

Soda e bukës (Bicarbonat natriumi) është një agjent anti-mikrobial dhe anti-fungal. Thith vajin e tepërt në lëkurë.

Related image

Kanella është një agjent natyral anti-mikrobik.

Image result for cinnamon

Vaji i kokosit dhe vaji i ullirit kanë efekte anti-mikrobiale dhe hidratuese.

Image result for olive oil

Pluhuri i çajit jeshil është një antioksidues. Ai gjithashtu vepron si një agjent anti-mikrobik dhe zvogëlon inflamacionin.

Image result for green tea

Mjalti është antibiotik i fuqishëm natyral.

Image result for honey

Lëngu i limonit thith yndyrën e tepërt.

Image result for lemon juice

Uthulla e mushtit të mollës balancon nivelet e pH të trupit.

Image result for vinegar

Kosi grek (ose qumështi i papërpunuar) përmban acid dhe yndyrë. Acidi është antibakterial, ndërsa yndyrnat janë hidratuese.

Image result for yogurt

Sheqeri heq qelizat e vdekura dhe çrrënjos poret.

Image result for sugar

 

Shafrani ka efekte anti-inflamatore dhe vepron si antioksidant

Image result for shafran indie

 

Neps.al 

Lini një koment