Sugjerojmë:

“Tost” lulelakër

Veshtiresia
Koha gatimit
Sugjerohet për:
Kalori:
1 lulelakër
2 vezë
1 lugë salcë kosi
Kripë dhe piper për shije
2 feta domate
2 feta mozzarella
Spërkatni rigon

Përgatisni lyerjen:
Në një enë rrihni vezët me salcën e kosit, kripën dhe piperin derisa të përftoni një masë homogjene. 🍳🥄

Përgatisni lulelakrën:
Priteni lulelakrën në feta të trasha, të paktën dy centimetra të gjera. 🥦🔪

Lyejeni lulelakrën:
Zhytni fetat e lulelakrës në masën për lyerje, duke u siguruar që secila anë të jetë e lyer plotësisht. 💧🥦

Skuqeni në një tigan:
Ngrohni pak vaj në një tigan dhe skuqini fetat e lulelakrës së pjekur për 5 minuta nga secila anë ose derisa të marrin ngjyrë kafe të artë dhe të bëhen krokante. 🍳🥦🔥

Shtoni domate dhe mozzarella:
Transferoni fetat e lulelakrës në një tepsi, më pas mbi secilën fetë hidhni një fetë domate dhe një fetë djathë mozzarella. 🍅🧀

Piqeni në furrë:
Spërkateni me rigon dhe grijeni në furrë të parangrohur në 165°C për 10-15 minuta ose derisa mozzarella të shkrihet dhe të marrë pak ngjyrë kafe të artë. 🌿🔥

Shërbejeni të ngrohtë!

Komento