Sugjerojmë:

Tiramisu super e thjeshtë

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
15 minuta
Sugjerohet për:
2 persona
Kalori:
3 lugë kafe të menjëhershme
3 lugë liker kafeje
250 gr Maskarpone
85 g qumësht të kondensuar
1 lugë ekstrakt vanilje
4-6 biskota Savoiardi
1 lugë gjelle pluhur kakao

Përzieni kafenë me 2 lugë gjelle ujë të valuar në një enë të madhe derisa të bashkohen. Shtoni likerin e kafesë dhe 75 ml ujë të ftohtë. Hidheni në një enë të cekët dhe lërini mënjanë.

Përgatitni shtresën e kremit duke rrahur maskarponen, qumështin e kondensuar dhe ekstraktin e vaniljes me një rrahëse elektrike derisa të jetë e trashë dhe e lëmuar.

Thyejini biskotat në dy ose tre pjesë dhe zhyteni në përzierjen e kafesë për disa sekonda. Vendosni disa copa nga biskotat në fund të dy gotave dhe sipër lyeni me kremin. Spërkatini sipër me kakao  për të paktën 1 orë përpara se ti shërbeni.

Komento