Sugjerojmë:

Të hash me moshë: Ja pse është e rëndësishme të ushqeheni mirë sa më shumë që vitet kalojnë

Ushqimi i shëndetshëm është i rëndësishëm në çdo moshë, por bëhet edhe më shumë ndërsa arrijmë moshën e mesme dhe më gjerë.

Ndërsa plakeni, ngrënia e një diete të shëndetshme mund të ndihmojë për të përmirësuar mprehtësinë mendore, për të rritur nivelet e energjisë tuaj dhe për të rritur rezistencën tuaj ndaj sëmundjeve. Të ushqehesh mirë mund të jetë gjithashtu çelësi për një këndvështrim pozitiv dhe për të qëndruar i ekuilibruar emocionalisht. Por ushqimi i shëndetshëm nuk duhet të ketë të bëjë me dietën dhe sakrificën. Përkundrazi, gjithçka duhet të ketë të bëjë me shijimin e ushqimit të freskët, të shijshëm, përbërës të shëndetshëm dhe ngrënien nën shoqërinë e miqve dhe të familjes.

Pa marrë parasysh moshën tuaj ose zakonet tuaja të mëparshme të ngrënies, nuk është kurrë vonë për të ndryshuar dietën tuaj dhe për të përmirësuar mënyrën e të menduarit dhe të ndierit. Përmirësimi i dietës tuaj tani mund t’ju ndihmojë të:

1.Jetoni më gjatë.

Ushqimi i mirë mund të rrisë imunitetin, të luftojë toksinat që shkaktojnë sëmundje, të mbajë nën kontroll peshën dhe të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, goditjes në tru, presionit të lartë të gjakut, diabetit tip 2, humbjes së kockave dhe kancerit. Së bashku me aktivitetin fizik, një dietë e ekuilibruar gjithashtu mund të kontribuojë në rritjen e pavarësisë kur plakeni.

2.Mprehni mendjen.

Njerëzit që hanë fruta, perime me gjethe dhe peshk dhe arra të mbushura me acide yndyrore omega-3 mund të jenë në gjendje të përmirësojnë përqendrimin dhe të ulin rrezikun e tyre ndaj sëmundjes Alzheimer. Çaji jeshil i pasur me antioksidantë gjithashtu mund të përmirësojë kujtesën dhe vigjilencën mendore kur plakeni.

3.Ndiheni më mirë.

Ushqimet e shëndetshme mund t’ju japin më shumë energji dhe t’ju ndihmojnë të dukeni më mirë, duke rezultuar në një nxitje të humorit dhe vetëvlerësimit tuaj. E gjitha është e lidhur kur trupi juaj ndihet mirë, ndiheni më të lumtur brenda dhe jashtë.

Lini një koment