Sugjerojmë:

Speca të mbushur me lulelakër

Persona: 4
Koha e përgatitjes: 15 Koha e gatimit: 25

Zëvendësoni orizin e recetës tradicionale me lulelakër dhe ulni ndjeshëm kaloritë.

Ingredientët

 • 4 speca të mëdhenj
 • 2 kupa me lulelakër të grirë
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri extra i virgjër
 • Kripë
 • Piper
 • ½ kupe qepë e grirë
 • 450 gr mish i grirë
 • 2 thelpinj hudhër e grirë
 • ½ luge çaji rigon
 • 200 gr salcë domateje
 • ½ kupe mozzarella e grirë

Udhëzimet

1

Ngrohni furrën në 180 gradë Celcius

2

Prini pjesën e sipërme të specave dhe pjesën e tulit përreth bishtit grijeni në copëza të vogla. Pastroni farat nga pjesa e brendshme.

3

Mbushni një tenxhere të madhe me 3 cm ujë dhe lëreni të ziejë. Vendosini sipër një rrjetë për gatim e avull dhe në të vendosni specat. Lërini aty derisa të zbuten, për rreth 3 minuta.

4

Grini në grirëse lulelakrën derisa copëzat të marrin përmasat e kokrrave të orizit. Në një tigan të thellë, ngrohni me nxehtësi mesatare 1 lugë gjelle vaj ulliri. Shtoni lulelakrën e grirë, pak kripë dhe pak piper. Gatuajini për 3 minuta derisa lulelakra të fillojë të zbutet dhe të nisë të marrë një ngjyrë të artë. Hiqeni nga zjarri dhe vendoseni në një tas.

5

Fshijeni tiganin me një letër. Shtoni dhe një lugë gjelle vaj, specin e grirë dhe qepën. Gatuajini duke i përzier vazhdimisht për rreth 3 minuta. Shtoni mishin e grirë, hudhrën, rigonin dhe ½ luge çaji kripë e ¼ luge çaji piper. Gatuajeni përzierjen për 5 minuta me një lugë druri derisa mishi të mos jetë më rozë. Shtoni salcën e domates dhe lulelakrën dhe vijoni të përzieni.

6

Në një tavë vendosni specat. Mbusheni mirë secilin spec me përzierjen me mish të grirë dhe lulelakër. Pasi t’i keni mbushur, mbulojini8 em mozzarella.

7

Lërini në furrë për rreth 20-25 minuta, derisa mozzarella të ketë shkrirë.

Lini një koment