Sugjerojmë:

Si të ngrijmë patatet për t’i përdorur më vonë?

Ngrirja është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ruajtur perimet dhe për të shkurtuar mbetjet e ushqimit.

Si të ngrijmë patatet?

Nëse mund të vendosni një tavë pjekjeje në frigoriferin tuaj, atëherë vendoseni një me një fletë silikoni ose letër pjekjeje. Nëse nuk keni vend, gjeni një enë të cekët që do të përshtatet dhe nuk do të zërë shumë hapësirë.

Qëroni patatet, nëse dëshironi mund t’i prsini në copa. Ziejeni në ujë të kripur derisa të gatuhen pothuajse, pastaj kullojini dhe i lini të thahen plotësisht. Nëse dëshironi të ngrini pure, vazhdoni gatimin derisa patatja të zbutet para se t’i shtypni.

Vendosni copat e patates në fletën e pjekjes në mënyrë që të mos preken, ose vendoseni purenë me lugë.

Më pas vendosni patatet në qese frigoriferike ose enë me kapak që mbyllen frigorifer dhe i etiketoni ato.

Ju mund të hidhni pataten e copëtuar ose të prerë në gjalpë të shkrirë me hudhër dhe / ose bimë dhe erëza përpara se të ngrini nëse dëshironi, pastaj gatuajeni në furrë për të bërë patate të skuqura ose patate të pjekura.

Patatja e ngrirë do të mbahet për 3-6 muaj në ngrirje, më gjatë struktura ose aroma mund të përkeqësohet.

Lini një koment