Sugjerojmë:

Si të ngadalësojmë procesin e plakjes

Të gjithë kemi dëgjuar për dobitë e acidit hialuronik, vitaminave C dhe E. Por nga çfarë tjetër varet shëndeti ynë i lëkurës dhe si mund ta ndihmojmë atë?

Pavarësisht furnizimit të trupit me kolagjen apo ngrënies së ushqimeve të shëndetshme, duhet të jemi të vetëdijshëm për ndryshimet që ndodhin në kockat tona apo ndryshimet hormonale.

How Our Bodies Change After 30, and Why Our Faces Can Age So Drastically

Si të ngadalësoni procesin e plakjes?

Nëse doni të mbani fytyrën tuaj gjithnjë të re, duhet të ngadalësoni procesin e plakjes së fytyrës si dhe ndryshimet e kafkës. Kur jemi të rinj fytyra jonë është disi më e qetë pasi ka sasinë e duhur të kolagjenit dhe fytyra e yndyrës shpërndahet në mënyrë të barabartë.

Teksa rritemi, lëkura humbet kolagjenin dhe yndyra humbet volumin e saj.

Prandaj kini kujdes të:

  • Rishikoni mënyrën e të ngrënit. Akademia Amerikane e Dermatologjisë rekomandon që të konsumoni më pak sheqer sepse ky i fundit shpejton plakjes. Konsumoni më shumë fruta dhe perime, sepse kështu do të parandaloni dëmtimin e qelizave.
  • Hidratoni lëkurën. Mos e dëmtoni me pastrime apo maska agresive.
  • Mbroni lëkurën tuaj nga dielli, era dhe të ftohtit. Ekspertët nga shkollat mjekësore e Harvardit rekomandojnë gjithmonë përdorimin e një SPF (kremi mbrojtës)./neps.al 

Lini një koment