DIETË

Si të hash më shëndetshëm? Filloje nga këto 6 hapa praktikë

Në vend që të ankohesh se nuk keni kohë për të ngrënë shëndetshëm, ama dëshirën e keni, hidhi një sy hapave më poshtë që ju sugjeron Neps:

Fokusohu tek proteinat
Proteinat janë elementi kryesor për të ndërtuar muskujt. Prandaj nëse qëllimi juaj kryesor është përmirësimi i përbërjes së trupit, konsumi i proteinave është thelbësor.

Zëvendësoni çdo pije tjetër me ujë
Reduktimi i konsumit të kalorive nga pijet e ndryshme, realizohet vetëm duke konsumuar shumë ujë. Futja drastikisht e ujit në dietën tuaj të përditshme zvogëlon kaloritë dhe e mban trupin tuaj të mirë hidratuar.

Hani volume të larta, të ushqimeve me pak kalori
Ngopuni me fruta dhe perime. Kjo është një mënyrë fantastike për ta frenuar veten nga të ngrënit së tepërmi dhe ushqime të gabuara.

Hani pa u shpërqendruar
Lini mënjanë telefonin apo televizorin dhe përqendrohuni në atë çka po ha. Vetëm kështu do të jesh i vetëdijshëm për sasinë e asaj çka dhe se kur duhet t’i thuash vetes stop!

Mos e dëno veten duke vdekur urie
Gjërat duhet të jenë në balancë dhe harmoni të plotë. Nëse përfundoni duke vdekur urie, do të hani shumë dhe i gjithë mundi juaj do të shkojë dëm.

Bëni një gjumë të plotë dhe cilësor
Duhet të flini të paktën 6-8 orë në ditë. Një gjumë i mirë ndihmon në rregullimin e oreksit tuaj, ndërsa një gjumë i dobët kontribuon në shtimin e peshës./neps.al 

You Might Also Like

8 Comments

 • Reply
  http://tinyurl.com/
  23/11/2019 at 10:22 am

  Everything is very open with a precise description of the
  challenges. It was really informative. Your website is very
  useful. Thank you for sharing!

 • Reply
  plenty of fish dating site
  26/11/2019 at 4:36 pm

  A fascinating discussion is worth comment. I do believe that you should write more about this subject matter,
  it may not be a taboo subject but typically people do not discuss such subjects.
  To the next! Best wishes!!

 • Reply
  ps4 games
  05/12/2019 at 10:38 pm

  Today, I went to the beachfront with my kids. I found
  a sea shell and gave it to my 4 year old daughter
  and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and
  screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic
  but I had to tell someone!

 • Reply
  coconut oil
  16/12/2019 at 12:16 am

  It’s great that you are getting ideas from this piece of
  writing as well as from our dialogue made at this time.

 • Reply
  match.com free trial
  30/12/2019 at 10:19 pm

  Fantastic blog! Do you have any tips for aspiring
  writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m
  a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress
  or go for a paid option? There are so many choices
  out there that I’m totally confused .. Any tips?
  Thank you!

 • Reply
  sling tv
  01/01/2020 at 10:20 am

  Peculiar article, exactly what I was looking for.

 • Reply
  asksylphoflight sling tv
  05/01/2020 at 5:38 am

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it
  helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided
  me.

 • Reply
  sling tv
  14/01/2020 at 5:44 pm

  Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 • Leave a Reply