Shëndet

Shurup i bërë vetë kundra kollës dhe gripit. Shumë efektiv!

Nëse doni një zgjidhje natyrale kundra kollës dhe gripit, po ju tregojmë recetën e një shurupi të bërë vetë i cili bashkon pesë përbërësit më të fuqishëm për trajtimin e tyre.

Përbërësit:

 • ¼ lugë çaji xhinxher (i grirë)
 • ¼ lugë çaji piper i kuq djegës
 • 1 lugë gjelle uthull molle
 • 1 lugë gjelle mjaltë
 • 2 lugë gjelle ujë i distiluar

Përgatitja:

 1. Merrni një tas të vogël.
 2. Shtoni gjithë lëngjet në të (uthullën e mollës, mjaltin dhe ujin).
 3. Shtoni xhinxherin dhe piperin e kuq djegës
 4. Përzieni gjithëpërbërësit me një lugë derisa të shpërbëhen.
 5. Transferojeni shurupin në një kavanoz qelqi.
 6. Mbylleni dhe ruajeni në frigorifer.

Pse funksionon?

Xhinxheri njihet për vetitë e tij anti-inflamatore. Është ideal kundra kollës edhe për shkak të vetive antihistaminike. Piperi djegës i kuq ju lehtëson nga mukusi, përshpejton metabolizmin dhe stimulon sistemin imunitar të nxjerrë jashtë mikroorganizmat e dëmshëm. Uthulla e mollës gjithashtu forcon sistemin imunitar. Ndihmon në pastrimin e sekrecioneve, duke ju shpëtuar nga kolla. Mjalti nga ana tjetër, i siguron trupit vitamina, minerale dhe antioksidantë. Ndihmon gjithashtu fytin e acaruar, i cili është shumë i zakontë në rastet me kollë.

Burimi: Revista Living 

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  ปั้มไลค์
  09/11/2019 at 4:15 pm

  Like!! Really appreciate you sharing this blog post.Really thank you! Keep writing.

 • Leave a Reply