Salcë spinaqi për të shoqëruar vaktet tuaja

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
10 minuta
Sugjerohet për:
3 persona
Kalori:
120
3 lugë vaj ulliri
1 qepë të vogël, të copëtuar imët
1 thelpinj hudhër të copëtuar imët
8 filxhana spinaq me gjethe të ngrira, të shkrirë dhe të shtrydhur të thatë
2 filxhan kos i thjeshtë grek
1 lugë lëng limoni të freskët
Kripë dhe piper
1/4 filxhan gjethe mente të freskëta

1.Nxehni 1 lugë gjelle vaj në tigan dhe shtoni qepë dhe gatuajeni, duke e përzier herë pas here, derisa të zbutet, 5 – 6 minuta. Shtoni hudhër dhe gatuajeni 2 minuta, më pas transferojeni në tas.

2.Prisni spinaqin dhe hidhni përzierjen e qepës. Në kos shtoni lëng limoni dhe 1/2 lugë çaji secilën kripë dhe piper.

3.Nxehni 2 lugë vaj në tigan dhe  shtoni nenexhik dhe gatuajeni rreth 1 minutë.

4.Lëreni të ftohet pak, pastaj hidheni me lugë mbi zhytjen e kosit.

Komento