Role buke me proshutë dhe djathë

Kjo recetë e shijshme është e shpejtë për t’u përgatitur dhe mund të realizohet në dhjetëra versione. Edhe mbushja e tyre mund të jetë e ndryshme. Gjithashtu mund t’i gatuajmë në furrë, mund t’i skuqim ose t’i vendosim në një tigan me pak vaj.

Përbërësit për 10 të tilla:

  • 10 feta bukë në formë gjatësore pa kore
  • 10 feta proshutë e pjekur
  • 10 feta djathë
  • 2 vezë
  • Një gotë qumësht
  • Bukë e thekur e grirë

 

Merrni fetat e bukës dhe shtrijini pak me petëz.

Sipër çdo fete vendosni fetat e proshutës dhe të djathit.

Rrihni vezën me një pirun dhe shtoni qumështin.

Rrotullojini në vetvete fetat e bukës dhe kalojini fillimisht në bukën e rrahur me qumësht dhe më pas në bukën e thekur të grirë duke u siguruar të lyhen nga të gjitha anët.

Vendosini tek një tavë e mbështjellë me letër furre e lyer me vaj, hidhuni dhe pak vaj sipër dhe piqini në furrë të nxehur në 180 gradë për 10 minuta.

Pas 10 minutash lërini të marrin ngjyrë të artë në skarën e sobës për 3-5 minuta.

Lini një koment