Sugjerojmë:

Risotto i thjeshtë me bacon dhe bizele

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
40 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
1 qepë
2 lugë gjelle vaj ulliri
2 lugë gjelle gjalpë
6 rreshta bacon, të copëtuara
300 gr oriz për risotto
1 l lëng perimesh të nxehtë
100 g bizele të ngrira
parmigiano i sapo grirë

Pritni imët qepën. Ngrohni 2 lugë gjelle vaj ulliri dhe gjalpin në një tigan, shtoni qepët dhe skuqini rreth 7 minuta.

Shtoni bacon dhe skuqeni për 5 minuta të tjera, derisa të fillojë të skuqet.

HAPI 3

Shtoni 300 gr oriz dhe 1 l lëng perimesh të nxehtë dhe lëreni të ziejë. Përziejini mirë, më pas ulni zjarrin dhe gatuajeni të mbuluar për 15-20 minuta derisa orizi të jetë pothuajse i butë.

Përzieni 100 gr bizele të ngrira, shtoni pak kripë dhe piper dhe ziejini edhe për 3 minuta të tjera, derisa bizelet të jenë gatuar.

Shërbejeni të spërkatur me parmigiano të sapo grirë dhe piper të zi të sapo bluar

Komento