Sugjerojmë:

Risotto i shpejtë me domate

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
40 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
381
400 gr domate të konservuara të grira
1 l lëng perimesh
2 lugë gjelle gjalpë
1 lugë gjelle vaj ulliri
1 qepë e grirë hollë
2 thelpinj hudhre, të grira holle
1 degë rozmarine e grirë hollë
250 gr oriz për risotto
300 gr domate qershi, të ndara në gjysmë
1 tufë e vogël borzilok e grirë
4 lugë gjelle parmigiano të grirë

Hidhini domatet e copëtuara dhe gjysmën e lëngut në një procesor ushqimi dhe përpunojeni derisa të jenë të krijohet një masë uniforme. Hidheni në një tenxhere me lëngun e mbetur, lëreni të ziejë lehtë dhe mbajeni në zjarr të ulët.

Ndërkohë vendosni gjalpin dhe vajin në një tenxhere të madhe dhe ngrohini lehtë derisa gjalpi të shkrihet. Shtoni qepën dhe gatuajeni për 6-8 minuta derisa të zbutet. Hidhni hudhrën dhe rozmarinën, më pas gatuajeni edhe për 1 min. Shtoni orizin dhe gatuajeni, duke e trazuar, për 1 min.

Filloni të shtoni lëngun e nxehtë dhe përzierjen e domates me garuzhde një e nga një. Lëreni rizoton të gatuhet, duke e përzier shpesh, duke shtuar më shumë lëng ndërsa përthithet. Pasi të keni shtuar gjysmën e lëngut, shtoni domatet qershi. Pas 20-25 minutash, orizi duhet të jetë kremoz dhe i butë, domatet qershi të zbuten dhe i gjithë lëngu duhet të konsumohet.

Mbulojeni dhe lëreni për 1 min, më pas përzieni borzilokun. Shërbejeni të spërkatur me parmigiano dhe piper të zi.

Komento