Receta: Penne me fruta deti

Veshtiresia
Koha gatimit
Sugjerohet për:
Kalori:
500 gr makarona (penne) ose (linguini)
300gr karkaleca/ kallamarë
500 gr midhje
5 krahë gaforre
½ gotë verë
200 gr pomodorini
2 thelpinj hudhër
1 tufë majdanoz
4 lgj vaj ulliri
Kripë, piper i zi

Në një tenxhere hedhim ujë dhe sapo të marrë valë shtojmë kripën dhe makaronat.

Në një tigan me pak vaj ulliri vendosim 2 thelpinj hudhër dhe pak majdanoz që të aromatizohet vaji sa më mirë. Shtojmë më pas frutat e detit, i lemë në zjarr të lartë për 2 minuta, më pas i shuajmë me verën e bardhë.

Më pas shtojmë pomodorinin, kripën dhe piper. I trazojmë derisa të zbuten pomodorinit dhe në fund shtojmë një kupë nga uji i makaronave. E mbulojmë tiganin me kapak dhe e lemë salcën me furta deti të lidhet.

Bashkojmë makaronat me salcën e përgatitur. I trazojmë mirë dhe i lemë për 5 minuta të lidhen, hedhim sërish majdanoz dhe piper të freskët.

Komento