Pije/ RECETA

Receta më ‘cool’ e çajit të ftohtë të bërë në shtëpi

Këtu është çaji i ftohtë që unë do ta pija gjatë gjithë verës: çaj i ftohtë Thai! Është fantastik për t’u hidratuar dhe për të luftuar ditët e nxehta. Kjo është receta e çajit që e gjeni në çdo restorant me gatime tajlandeze, por bërja e këtij çaji në shtëpi është çuditërisht super e lehtë.

Ku ndryshon çaji ‘Thai’ nga çaji i ftohtë i zakonshëm?

Ndërsa çaji i ftohtë i zakonshëm mund të jetë disi i butë dhe shërbehet me opsionin e çajit të ëmbël, çaji i ftohtë Thai është më i koncentruar dhe i shijshëm. Kjo pije e veçantë ka shumë ‘star anise’ një erëz që mund ta gjeni te dyqanet e erëzave edhe në vendin tonë, por edhe karafil, të cilat i japin edhe një aromë të veçantë. Ëmbëlsohet me pak sheqer dhe një lugë qumësht i kondensuar (qumësht Panda).

Përbërësit: Për 4 persona

 • 5 gota uji
 • 6 bustina çaj i zi ose çaj i kuq ‘Thai’, ose 1 e 1/2 lugë çaj sipas dëshirës
 • 2 ‘star anise’ (e gjeni te dyqanet e erëzave)
 • 3 karafila
 • 2 lugë sheqer
 • Akull
 • 1/4 filxhan qumështi i kondensuar

Përgatitja:

Ziejeni ujin. Hiqeni nga zjarri dhe në enën e ujit, vendosni qeset e çajit, ‘star anise’ dhe karafilat.
Sigurohuni që ato të zhyten plotësisht. Lëreni për 10 minuta. Hiqni qeset e çajit dhe erëzat: Përdorni një lugë të madhe ose një sitë.
Hidhni edhe sheqer, trazojeni derisa të tretet. Lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës.
Për ta shërbyer:

Përdorni gota të gjata dhe mbushni secilën me kube akulli. Plotësoni secilën gotë qelqi deri te 3/4 plot me çaj.
Shtoni një lugë gjelle qumështi të kondensuar të ëmbël në secilën gotë qelqi dhe trazojeni për t’u kombinuar. Pijeni menjëherë!

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  ciproxin 500
  21/04/2020 at 12:34 pm

  buy ciprofloxacin ciproxin 500 ciprofloxacin tablets [url=https://ciprofloxacin.confrancisyalgomas.com/#]buy ciprofloxacin[/url] https://ciprofloxacin.confrancisyalgomas.com/

 • Leave a Reply