Quinoa dhe qiqra: një pjatë e freskët dhe plot fibra

Për të shijuar quinoan dhe për të përfituar nga benefitet e saj po ju prezantojmë një pjatë të pasur,  të gjallë, pa gluten dhe derivate shtazore, të përshtatshme për gjithë familjen.

Përbërësit:

 • 200 gr quinoa
 • 200 gr oriz
 • 100 gr qiqra
 • Lëngu dhe lëkura e gjysmë limoni
 • 60 gr ullinj jeshil
 • Një tufëz majdanoz
 • Një lugë gjelle xhinxher i freskët i grirë
 • 40 ml vaj ulliri e.v
 • Kripë

 

Hapat:

 • Lani qiqrat dhe lërini në ujë për gjithë natën.
 • Në mëngjes ziejini në ujë të kripur.
 • Zjeni orizin në një tenxhere dhe quinoan në një tjetër.
 • Kullojini dhe bashkojini në një enë.
 • Grini majdanozin dhe xhinxherin dhe shtojini dhe bashkojini te orizi me quinoan.
 • Shtoni vajin, qiqrat, lëkurën dhe lëngun e limonit.
 • Përziejini mirë dhe kompletojeni pjatën me ullinjtë.

 

Lini një koment