Sugjerojmë:

Pse duhet të pini më shpesh çaj shafrani

Shafrani i Indisë është një erëz e famshme me ngjyrë të verdhë në të portokalli dhe përmban shumë përfitime shëndetësore. Antioksidanti primar në këtë erëz është kurkumeni i cili është një substancë anti-inflamatore që është përdorur për shekuj në mjekësinë kineze.

Image result for turmeric tea

Shafrani i Indisë mund të ndihmojë në kontrollimin e shtimit të peshës, eliminimin e obezitetit dhe trajtimin e çrregullimeve metabolike. Prandaj rekomandohet që 1-2 herë në javë të konsumoni çaj shafrani për të humbur peshë dhe për të luftuar simptomat e gripit.

Studime të shumta kanë treguar se shafrani i Indisë është jashtëzakonisht i dobishëm në rastin e infeksioneve, problemeve të tretjes, inflamacionit, madje edhe kancerit. Gjithashtu shërben si antibiotik i fuqishëm për trupin tonë./neps.al 

Lini një koment