Patate të buta në furrë që mëngjesi t’ju shijojë pafund

Veshtiresia
E lehte
Gati për:
10 min
Koha gatimit
25 min
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
219
Patate 450 gr, të qëruara
1-2 lugë gjelle vaj ulliri ekstra të virgjër
2 lugë erëza italiane
1/2 lugë kripë
1/2 lugë pluhur hudhër
1/8 lugë piper të zi
1/2 lugë paprika

1.Ngrohni furrën në 200ºC.

2.Shtoni të gjithë përbërësit në një tas të madh  dhe përzieni derisa të kombinohen mire.

3.Vendosni patatet në një fletë pjekje të rreshtuar dhe piqni për 20-30 minuta ose deri sa të marrin ngjyrë  kafe të  artë (gati 25 minuta).

4.Shërbejeni menjëherë me salca si majonezë, ketchup apo salcë kosi.

Komento