Omëletë me domate dhe erëza për mëngjesin

Veshtiresia
E lehte
Gati për:
5 min
Koha gatimit
5 min
Sugjerohet për:
1 person
Kalori:
204
1 lugë vaj
3 domate, të përgjysmuara
4 vezë të mëdha
1 lugë majdanoz të copëtuar
1 lugë borzilok të copëtuar

Nxehni vajin në një tigan pastaj gatuani domatet të prera anash derisa të fillojnë të zbuten. Ndërkohë, rrihni vezët me barishtet dhe shumë piper të zi të sapo bluar në një tas të vogël.
Hiqini domatet nga tigani dhe vendosini në dy pjata shërbyese.
Derdhni përzierjen e vezëve në tigan dhe trazoni butësisht me një lugë druri në mënyrë që veza që vendoset në bazën e tiganit për të lejuar që veza e papjekur të rrjedhë në hapësirë.
Ndaloni trazimin kur të jetë gati dhe priteni në katër copa omëletën dhe shërbejeni me domatet.

Komento