Një racion i vogël nga këto ushqime, ju ngop 5 herë më shumë nga sa mendoni!

8 ushqimet që kanë aftësi t’ju ngopin më shumë sesa të tjerat:

Bajamet
Vetëm një dorë e vogël e bajameve është një burim i pasur i antioksidantëve, vitaminës E dhe magnezit.

Kafeja
Jo vetëm që zbeh oreksin tuaj, por gjithashtu mund të përshpejtojë metabolizmin.

Mollët
Janë të mbushura me fibra dhe pektinë të tretshëm, të cilat ju ndihmojnë të ndiheni gjatë të ngopur.

Vezët
Studimet kanë treguar se të ngrënit një vezë ose dy për mëngjes ju mbajnë shumë të plotësuar përgjatë gjithë ditës.

Patate e ëmbël
Ato përmbajnë një lloj të veçantë niseshteje që i reziston enzimave tretëse, duke i bërë ato të qëndrojnë në stomakun tuaj më gjatë.

Çokollata e zezë
Shija e hidhur e çokollatës së errët sinjalizon trupin për të ulur oreksin.

Tërshëra
Karbohidratet tek tërshëra treten ngadalë dhe ju mbajnë të ngopur për orë të tëra pas mëngjesit.

Salcat e nxehta
Ju shpëtojnë nga mbingrënia dhe njëkohësisht ju ngopin shpejt./neps.al 

Lini një koment