Një mëngjes anglez për të nisur të dielën plot energji

Veshtiresia
E lehte
Gati për:
10 min
Koha gatimit
10 min
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
765
1 kanaçe të vogël fasule të pjekura
12 lidhje suxhuk mëngjesi
50 gr kërpudha të bardha të prera
4 domate të vogla
6-8 feta bukë
6-8 vezë
2 lugë gjalpë

Nxehni fasulet në sobë në një tenxhere të vogël në zjarr të ngadaltë.
Mbajini ngrohtë derisa të vijë koha për të ngrënë.
Lani domatet dhe priteni në gjysmë. Pritini kërpudhat.
Në një tigan që nuk ngjit, shkrini 1 lugë gjalpë dhe shtoni kërpudhat në tigan.
Gatuajini, duke i përzier shpesh derisa kërpudhat të zbuten dhe të marrin një ngjyrë të artë, rreth 4-5 minuta.
Hiqni kërpudhat nga tigani dhe mbajini ngrohtë në mikrovalë.
Fshijeni tavën me peshqir letre.
Ndërsa kërpudhat gatuhen, ngrohni 1 lugë vaj ulliri në nxehtësi mesatare.
Kur vaji është i nxehtë, shtoni suxhukun në tigan.
Gatuajeni sipas udhëzimeve të paketës.
Hiqni sallamin dhe mbajeni të ngrohtë në mikrovalë.
Filloni të gatuani vezët dhe domatet.
Shkrini gjalpin e mbetur në tigan dhe gatuajini vezët sipas preferencave.
Bëni vezët me kripë dhe piper për shije.
Duke përdorur vaj nga salami shtoni domate në tigan të nxehtë dhe gatuaj prerë poshtë për rreth 2-3 minuta.
Pasi t’i hiqni nga tigani vendosini në një pjatë shërbyese bashkë me vezët, suxhukun dhe fasulet.

Komento