Një fritatë e shëndetshme dhe e shijshme me vezë, spinaq dhe gjizë për mëngjesin tuaj

Veshtiresia
E lehte
Gati për:
5 min
Koha gatimit
20 min
Sugjerohet për:
6 persona
Kalori:
-
8 vezë të mëdha
1/3 filxhan pana
3/4 filxhan mocarela e copëtuar
Kripë
Piper i zi i freskët i grirë
Piper i kuq
2 lugë vaj ulliri
1 qepë jeshile
3 thelpi hudhër, të grirë
8 kërpudha, të prera në feta
1/2 filxhan gjizë
3 filxhan spinaq

Nxehni paraprakisht furrën në 180 °.
Në një tas të mesëm rrihini së bashku vezët, panën dhe mocarelën.
Shtoni kripën, piperin e zi dhe piperin e kuq.
Në një tigan të madh hidhni vajin të nxehet.
Shtoni qepën dhe hudhrën dhe gatuajini deri sa të zbutët rreth 5 minuta më pas shtoni kërpudhat dhe gatuajini derisa të jenë të buta, 5 minuta të tjera.
Shtoni spinaqin dhe gatuajeni derisa të skuqet, 2 minuta.
Shtoni kripë dhe piper.
Hidhni përzierjen e vezëve në tigan, më pas lyeni me gjizë dhe transferojeni tiganin në furrë.
Piqni derisa vezët të tendosen, rreth 12 minuta.

Komento