Mësojeni njëherë e mirë: Ja cilat ushqime duhet të konsumoni dhe cilat jo gjatë periudhës së periodave

Mund të keni dëgjuar shpesh për ushqime që ndihmojnë në pastrimin e fytyrës, shëndetin e flokëve, kujtesën e mirë apo edhe që sjellin lumturinë tuaj.

Dhe për të gjitha femrat që akoma nuk e dinë dhe sikletosen shumë gjatë periudhës së periodave, ka disa ushqime që do t’ju ndihmojnë për lehtësimin e dhimbjeve të barkut dhe do të shmangin iritimin tuaj.

Ndërkohë duhet të eliminoni konsumimin e disa ushqimeve të tjera që shkaktojnë fryrje dhe dhimbje të barkut gjatë menstruacioneve.

 

 Ju duhet të shmangni me patjetër:

1.Pijet e gazuara

Pijet e gazuara ndikojnë në fryrjen e barkut dhe si pasojë në shtimin e dhimbjeve, zgjidhni ujin në vend të tyre.

 

2.Ushqimet e përpunuara

Ushqimet e përpunuara përmbajnë shumë natrium dhe si pasojë shkaktojnë fryrje barku, ndaj shmangini produktet e paketuara.

 

3.Ushqimet e skuqura

Ushqimet e skuqura rritin nivelin e estrogjenit tuaj, i cili ndikon te dhimbjet menstruale, prandaj hiqni dorë nga to.

 

4.Bishtajoret

Edhe bishtajoret shkaktojnë fryrje të barkut, prandaj lërini mënjanë që të shmangni sikletin.

 

5.Drithërat e rafinuara

Drithërat e rafinuara i humbasin disa nga vlerat e tyre ushqyese  dhe si pasojë ndërhyjnë në sheqerin tuaj në gjak.

 

6.Ushqimet me shumë yndyrë

Ushqimet me yndyrë të lartë ndikojnë në aktivitetin e hormoneve tuaja. Ata shkaktojnë dhimbje dhe inflamacion.

 

 Duhet të konsumoni me patjetër:

 

1.Lakër jeshile

Gjatë menstruacioneve nivelet e hekurit bien ndjeshëm dhe prandaj duhet të konsumoni sa më shumë produkte që përmbajnë hekur.

 

2.Portokalle

Konsumimi i kalciumit redukton depresionin dhe ankthin. Vitamina D rregullon enzimen që konverton triptofanin në serotonin, neurotransmetues që ndihmon në rregullimin e gjendjes tuaj.

Së bashku, kalciumi dhe vitamina D shmangin simptomat PMS. Nivelet e larta të kalciumit gjithashtu mund të lehtësojnë dhimbjet, duke vepruar si relaksues i muskujve.

 

3.Banane

Një banane është një nga ushqimet më të mira për rritjen e humorit që mund të hani, në sajë të dozës së lartë të vitaminës B6.

Ato janë të pasura me kalium dhe magnez, të cilët mund të zvogëlojnë mbajtjen e ujit dhe fryrjen. Gjithashtu ndihmojnë rregullimin e sistemit tuaj të tretjes.

 

4.Shalqi

Menstruacionet janë periudha që të gjitha femrat kërkojnë sa më shumë ëmbëlsira dhe frutat janë gjithmonë në listë, prandaj shalqiri është i duhuri për konsum.

 

5.Salmon

Salmoni është përgjigjja për të gjitha problemet tuaja në këtë periudhë. Është i pasur me acide yndyrore omega-3, të cilat punojnë për të relaksuar muskujt tuaj, duke lehtësuar dhimbjen.

 

6.Brokoli

Brokoli përmban të gjitha lëndët ushqyese që luajnë një rol në lehtësimin e simptomave të PMS-magnezit, kaliumit, kalciumit dhe vitaminave A, C, B6 dhe E.

 

7.Çokollatë të zezë

Çokollata e errët është një burim i mirë i magnezit, i cili jo vetëm që stimulon gjendjen e temperaturës, por gjithashtu ndihmon në rregullimin e serotoninës – hormonit të lumturisë.

Lini një koment