Lazanja speciale me ravioli

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
1 ore 1 15 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
vaj, për tiganisje
6 salsiçe italiane me erëza
2 kanaçe x 400 g domate të konservuara të grira me hudhër dhe borzilok
200 gr spinaq bebe
500 gr ravioli me spinaq dhe rikota (ose çdo shije që ju pëlqen)
75 g përzierje çedar të grirë dhe mocarela

Ngrohni një lugë vaj në një tigan. Hiqni mishin nga lëkura e salsiçeve dhe skuqeni derisa të marrë ngjyrë kafe, duke përdorur një lugë druri për ta copëtuar. Shtoni domatet dhe një gjysmë kanaçe me ujë dhe rregulloni me kripë. Gatuajini për 20 minuta.

    Ndërkohë vendosni spinaqin në një kullesë. Hidhni mbi të ujë të valuar që të zbutet. Lëreni të ftohet, më pas shtrydhni sa më shumë nga uji i tepërt.

    Ngroheni furrën në 200C. Hidhni një të tretën e salcës në një enë pjekjeje mesatare (rreth 18 x 20 cm). Hidhni sipër një të tretën e spinaqit dhe një të tretën e raviolit, më pas shpërndani sipër pak djathë. Përsëritni shtresat dy herë, duke u siguruar që shtresa e fundit e raviolit të jetë futur në salcë. Piqeni për 35-40 minuta. Mbulojeni nëse pjesa e sipërme fillon të errësohet shumë. Ruhet në frigorifer deri në dy muaj.

Komento