Sugjerojmë:

Kur bashkohet mjalti me shafranin e Indisë krijohet një antibiotik natyral. Ja receta

Ftohje, dhimbje fyti, kollë, dhimbje kyçesh dhe dobësi e përgjithshme? Është rasti kur shafrani i Indisë, i bashkuar me mjaltin, kanellën, qumështin ose çajin e ngrohtë, t’i luftojë këto simptoma pa marrë ilaçe.

Mjalti ka veti antimikrobike dhe kurkumaja përmban kurkuminë, një anti-inflamator i fuqishëm dhe nëse bashkojmë edhe vetitë e mrekullueshme të kanellës do të kemi një medicament të shkëlqyer natyral pa asnjë lloj efekti anësor.

Përbërësit:

1 lugë kafeje shafran Indie

1 kafeje kanellë

2 kokrra piper i zi

100 ml mjalt

 

Përgatitja:

Përzieni së bashku të gjithë përbërësit në një tas qelqi me kapak.

Ruajeni në frigorifr për 3-5 ditë.

 

Përdorimi:

Dita e parë: 1 lugë kafeje çdo një orë në çaj ose qumësht të ngrohtë

Dita e dytë: 1 lugë kafeje çdo dy orë

Dita e tretë: 1 lugë kafeje çdo 3 orë

 

Lini një koment