Sugjerojmë:

Kaponata italiane, perfekte për në pranverë

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
25 minuta
Sugjerohet për:
2 persona
Kalori:
250
1 lugë gjelle vaj ulliri, plus një për spërkatje
1 qepë e kuqe, e grirë hollë
1 patëllxhan i prerë në kubikë 1 cm
1 thelpi hudhër, të qëruar
1 lugë gjelle rigon të thatë
2 lugë gjelle kaperi
400 ml kanaçe domate qershi
2 feta buke me kore
½ tufe e vogël borziloku
½ limoni i shtrydhur

Ngrohni vajin e ullirit në një tigan të thellë në zjarr të fortë, shtoni qepën dhe patëllxhanin dhe një majë luge kripë dhe skuqini derisa të marrin ngjyrë të artë dhe të zbuten, rreth 10 minuta.

Shtoni hudhrën me rigonin dhe gatuajeni për 1 min maksimum, më pas hidhni kaperit dhe domatet.

Mbushni përgjysmë kanaçen e zbrazët me ujë dhe shtojeni në tigan, lëreni të vlojë dhe uleni zjarrin në zjarr të ngadaltë derisa salca të trashet dhe perimet të jenë zbutur.

Thekeni bukën dhe më pas spërkateni me pak vaj ulliri. Shtypini pak domatet qershi me pjesën e pasme të një luge, më pas përzieni gjysmën e borzilokut dhe rregulloni kaponatën, duke shtuar lëng limoni, kripë dhe piper të zi sipas shijes. Hidheni në tas, spërkateni sipër me borzilokun e mbetur dhe shërbejeni.

Komento