Sugjerojmë:

Ilaç për ftohjen dhe gripin: Si të gatuajmë supën me lakër

Për shkak të përbërësve me vlera të larta ushqyese, kjo supë konsiderohet si ilaç për ftohjen dhe gripin, por mund të konsumohet në çdo kohë.

Ingredientët

  • 2 gota ujë
  • ½ qepë e madhe, e prerë në kubikë
  • ½ lakër e mesme, e prerë në copa të vogla
  • 2 karrota të prera në kubikë
  • 1 lugë gjelle xhinxher i grirë
  • 1 lugë gjelle vaj ulliri
  • ¼ lugë kripë shafran
  • ¼ lugë çaji piper pluhur
  • 1 lugë çaji kripë

Udhëzimet

1

Në një tenxhere të madhe, ngrohni vajin e ullirit në nxehtësi të lartë. Shtoni qepën dhe gatuajeni për rreth 2 minuta derisa të marrë ngjyrë.

2

Shtoni karrotat dhe gatuajini për 2 minuta.

3

Shtoni lakrën, shafranin, kripën dhe piperin dhe trazojini mirë bashkë.

4

Shtoni ujin dhe xhinxherin, vendosni kapakun dhe lëreni në zjarr për 7-8 minuta.

5

Shërbejeni supën të nxehtë.

Lini një koment