Gulash me fasule të përziera

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
25 minuta
Sugjerohet për:
2 persona
Kalori:
2 lugë gjelle vaj ulliri
1 qepë e madhe, e grirë hollë
1 lugë paprika
400 gr domate të kosnervuara të grira me hudhër
400 gr fasule të përziera të konservuara, të kulluara dhe të shpëlara

Ngrohni vajin në një tigan të madh dhe më pas skuqni qepën për 5 minuta derisa të fillojë të zbutet.

Shtoni paprikën dhe gatuajeni edhe për një minutë, më pas përzieni domatet dhe 1⁄2 e kanaçes me ujë. Ziejini lehtë për 10 minuta derisa të trashet.

Hidhni fasulet e përziera dhe vazhdoni të gatuani edhe për 2 minuta të tjera për të ngrohur vetëm fasulet. Hidheni në tasa dhe shërbejeni me salcë kosi dhe feta buke të thekura, të lyera me vaj ulliri.

Komento